Celer pro zdraví i dokonalý chuťový požitek

S jakou zeleninou pracujete v kuchyni? Kromě mrkve, cibule nebo česneku pracujete určitě i s celerem. Právě celer patří k nejvyužívanějším druhům zeleniny nejen v české kuchyni. Určitě se vám hned vybaví rovnou několik receptů, které by se bez celeru neobešly. Zrovna úvodem však je třeba říct, že není celer jako celer. I když se obecně řadí mezi kořenovou zeleninu, dnes existuje rovnou několik druhů této zeleniny. Rozlišujeme především bulvový a řapíkatý celer. Ať už máte v oblibě ten či onen, v každém případě konzumací celeru prospíváte svému zdraví. 

Celer a zdraví 

Jak již bylo zmíněno, v celeru se nachází řada zdraví prospěšných látek. Kromě obsažených éterických olejů a přírodní soli bychom v celeru našli také sodík, hořčík nebo železo. A samozřejmě nezastupitelné vitaminy C, B a A. Abychom však byli konkrétní, prozraďme si několik účinků celeru na lidské zdraví.  

Celer například funguje jako ochrana před škůdci, k nimž patří plísně a bakterie. Ulevuje trávicímu traktu a chrání trávicí trakt podobně jako dezinfekce ruce. Dalo by se říct, že celer je takovou dezinfekcí těla. Nejen, že čistí a chrání trávicí trakt, ale také dezinfikuje sliznice. Rozpouští usazeniny v ledvinách, podporuje tvorbu moči a pomáhá z těla odplavovat to, co se v něm nacházet nemá nebo co tělu škodí.  

Pomoc při revmatismu i artritidě  

K dalším zdraví prospěšným účinkům patří například pomoc při revmatismu. Umí ulevit od artritidy nebo si poradí i s nemocí zvanou dna. Hodí se také do jídelníčku diabetikům. Snižuje totiž hladinu krevního cukru a společně s tím snižuje vysoký krevní tlak. Nesmíme zapomenout ani na to, že celer podporuje tvorbu žluči a že chrání žaludek před vznikem žaludečních vředů.  

Pokud vás sužuje nachlazení, opět dejte šanci celeru. Nejen, že je skvělým doplňkem při léčbě rýmy či kašle, ale také vám pomůže udržet si psychickou pohodu i v době nepříjemného nachlazení. Jelikož celer pomáhá udržovat si psychickou pohodu, předchází také vzniku deprese nebo předchází úzkostným stavům. Díky konzumaci celeru si tak udržíte dlouhodobě dobrou náladu a nerozhodí vás prakticky nic. To stojí za vyzkoušení nebo ne? 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *