Chcete požádat o zvýšení mzdy? Běžte na to opatrně

Možná vás doma straší vysoké účty nebo jste jen ve svém zaměstnání dlouho a cítíte se, že by vás šéf mohl konečně lépe ohodnotit. V takovém případě určitě své snahy nevzdávejte a jděte si za svým. Existuje ale mnoho způsobů, jak o zvýšení platu žádat a pokud chcete být úspěšní, musíte zvolit ten správný. V opačném případě byste si mohli zadělat na pořádné obtíže a u svého šéf si pokazit reputaci.  

Uvažujte realisticky 

Zamyslete se, kdy je vhodná doba a o jakou částku vlastně budete žádat. Pokud se firma potýká s krizí, taktně byste měli vyčkat na den, až bude opět na nohou a v dobré finanční situaci. Žádostí během stresového období plného nejistoty byste akorát přilili olej do ohně.  

Jakmile nastane správná chvíle, uvažujte předem nad částkou, kterou byste od svého zaměstnavatele očekávali. Tím, že si nejprve sami ujasníte, o jakou hodnotu vám jde, budete pak moci lépe argumentovat a váš nadřízený lépe pochopí váš záměr. Nikdy si ovšem nestanovujte nereálně vysoké částky.  

Vzrostla vaše cena? 

Zamyslete se nad tím, proč by vás zaměstnavatel měl lépe ohodnotit. Je totiž možné, že vám přesně takovou otázku položí. Pak už vám zbývá jen argumentovat tím, že jste firmě dlouhodobě věrní, odvádíte dobře a efektivně svou práci, získali jste četné znalosti a stáváte se pro firmu důležitějšími. V takovém případě se může zaměstnavatel nad vašimi slovy zamyslet, a pokud budou pravdivá, nebude mít důvod vás držet na nižším platu.  

Mluvte o konkurenci 

V takovém případě buďte velmi opatrní, protože se pohybujete na velmi tenkém ledě. Nemá cenu zbytečně upozorňovat na to, že konkurenční firma nabízí svým zaměstnancům více. Raději se držte informací, které víte o svém oboru obecně. Existuje nějaký dotazník, výzkum nebo sběr dat, který udává, jak je na tom průměrně ohodnocení vaší práce? Při argumentování ho můžete zmínit. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *