Co je dobré vědět o práci na zkrácený úvazek?

Stále atraktivnější je dnes pracovat na zkrácený úvazek. Lidé zkrátka chtějí pracovat méně, aby měli více času na své koníčky nebo na plnění svých snů a cílů. Zejména mladí lidé uvažují pracovat na zkrácený úvazek, jelikož chtějí do toho pracovat sami na sobě. Pokud nad prací na zkrácený úvazek stále uvažujete, přinášíme vám několik základních informací, které je třeba vědět a znát.  

Mám zaplacené zdravotní a sociální pojištění? 

Pokud někdo uvažuje nad zkráceným úvazkem, pokládá si otázku, jestli má nebo nemá zaplacená zdravotní a sociální pojištění. V tomto případě je práce na zkrácený úvazek daleko výhodnější než klasická brigáda, kde se často neplatí zdravotní a sociální pojištění. U zkráceného úvazku skutečně je placené sociální i zdravotní pojištění, ovšem u zdravotního pojištění se platí jen minimální záloha.  

Stejně tak se však nemusíte bát o daně. Daně se také odečtou od vašeho výdělku, funguj to v tomto ohledu zcela stejně jako u klasického hlavního pracovního poměru.  

Jak je to s dovolenou? 

V souvislosti s prací na zkrácený úvazek se nabízí otázka, jestli má člověk nárok na dovolenou či nikoliv. I v tomto případě vás však nečeká žádná změna. I lidé pracující na zkrácený nebo na částečný úvazek mají nárok na čtyři týdny dovolené, rozdíl se však může jevit jen v počtu dní dovolené. Vždy se to odvíjí od toho, kolik dní v týdnu budete pracovat, nikoliv kolik hodin v práci strávíte.  

Jak je to s důchodem? 

Taktéž se nabízí otázka, jak tomu bude s důchodem v případě práce na zkrácený úvazek. I v tomto případě platí, že na důchod samozřejmě dosáhnete, vždyť odvádíte sociální pojištění. Jenže s nižšími výdělky se samozřejmě pojí také nižší důchod, bohužel, respektive s kratší pracovní dobou se podstatně krátí také důchod.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *