Jak napsat bakalářskou práci a nezbláznit se?

Při psaní bakalářské práce pocítíte více volnosti bez dlouhých hodin strávených ve škole, ale také více zodpovědnosti za organizaci své vlastní práce. Taková volnost nemusí vyhovovat každému a často budete s prací bojovat, odkládat a stresovat se. Podívejte se proto na několik základních tipů, jak úspěšně vypracovat svoji bakalářskou práci.

1.  Zvolte správné téma

Správná volba tématu je prakticky tím nejdůležitějším a na jeho výběru záleží, jak vám práce půjde od ruky. Téma by mělo rozvíjet vaše silné stránky, což vám práci ulehčí. Co byste rádi psali a čemu byste se rádi věnovali, i kdyby nešlo o bakalářskou nebo diplomovou práci? Je dobré téma probrat s vedoucím a předem si zjistit, co od vás vlastně čeká.

2.  Dohledejte veškerou literaturu

Jakmile máte zvolené téma, přichází na řadu shromáždění dostupné literatury. Čerpat můžete z knihoven, databází, odborných prací a článků. Čím více dostupných zdrojů najdete, tím pro vás další práce bude snadnější.

3.  Stanovte si přesný plán

Spočítejte dny, které vám zbývají a vypracujte přesný plán, kterého se budete držet. Určete si menší cíle ke konkrétním datům, samozřejmě s dostatečnou rezervou na závěrečnou kontrolu. Právě rozdělení na menší úseky vám pomůže s prací na velkém celku a ušetří spoustu stresu.

Tip: Pokud si s psaním nevíte rady, nebo jen nestíháte, podívejte se na možnost vypracování bakalářské práce a starosti hoďte za hlavu.

4.  Procvičujte práci s Wordem

Pokud umíte perfektně ovládat tento textový editor, bude pro vás celá práce samozřejmě jednodušší. Naučte se zlepšováky, které vám při psaní bakalářské práce ušetří čas.  Automatický obsah, seznam literatury, formátování textu a nadpisů, okraje, odstavce a číslování stránek jsou tím, co vám ve výsledku ušetří mnoho práce a starostí.

5.  Přesně dodržujte požadavky

Rozhodně se nevyplácí zanedbávat pravidla daná vaší fakultou. Podívejte se proto na její webové stránky a ujasněte si specifikace formátování, rozsahu a struktury –  běžně titulní stranu, prohlášení o samostatném vypracování, poděkování, úvod, kapitoly rozebírající jednotlivá podtémata a závěr, případně nástin budoucího výzkumu na toto téma, který by mohl být předmětem vaší bakalářské práce.

6.  Pozor na korekturu

Prakticky tím nejhorším, co se vám může stát, je odevzdat svoji práci plnou gramatických chyb. Pokud chyby nedovedete sami odhalit a napravit, požádejte někoho ve vašem okolí, aby si práci přečetl. Případně můžete využít služeb profesionálního korektora, jehož práci už ovšem zaplatíte. Ceny se pohybují od tisíce korun, až po několik tisíc, v závislosti na rozsahu vaší bakalářské práce. Pokud si chcete být kvalitou jisti, nechejte si vypracovat bakalářskou práci na zakázku od profesionálů.

7.  Udržujte jednotný styl

Mezi obory se bakalářské práce liší i požadovaným stylem; je samozřejmé, že jinak bude koncipovaná práce na literární akademii, na informatice a na ekonomii. Ale je zcela zásadní v celé práci udržet jednotný styl a nemíchat jich několik dohromady, pokud to nebylo zadáním například v oblasti studia literatury. Pakliže nejde o uměleckou práci, důsledně se vyhýbejte jakýmkoli nespisovným a hovorovým formulacím či neustáleným zkratkám a slovním spojením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *