Jak působit sebevědomě?

Sebevědomí je v podnikatelském světě důležité. Samozřejmě i v tomto případě platí všeho s mírou. Pokud si nevěříte při pracovním interview, při pracovním pohovoru nebo při setkání s obchodním partnerem, nikdy vám nemůže plně věřit ani protistrana. Díky sebevědomí nepůsobíte rozpačitě ani nervózně, proto si věřte – nic na tom není a bez toho to ve světě podnikání nejde. Pokud však nepatří sebevědomí k vašim vlastnostem, nemusíte. toho být v rozpacích. Existují tipy, jak sebevědomě působit, i když si tím uvnitř sebe nejste jisti. Může se vám to hodit jak při zmíněných situacích, nebo při pracovní prezentaci nebo při konferencích.  

Oční kontakt je důležitý 

Klíčem k úspěchu je rozhodně oční kontakt. Netěkejte očima z místa na místo, nevyhýbejte se přímým pohledům, protože to jsou signály toho, že se necítíte zrovna dobře a ve své kůži. Oční přímé spojení ukazuje sebevědomí a druhé straně říká, že moc dobře víte, co děláte, nebo že věříte tomu, co prezentujete. Pokud pro vás oční kontakt je nepříjemný, zkuste jeden trik – zaměřte se na barvu očí toho, s kým oční kontakt chcete navázat. Nebude to pro vás tak nepříjemné.  

Stop zbytečným pohybům 

Rozhodně byste se neměli příliš hýbat. Až příliš roztěkané mávání rukama nebo nervózní přešlapávání na místě nepůsobí zrovna nejlépe. Snažte se své pohyby co nejvíce krotit, zaměstnejte ruce třeba propiskou nebo pomocnými kartičkami, které si s sebou vezmete k prezentaci. V opačném případě, pokud víte, že vám věci z rukou často padají, raději nic nedržte.  

Mluvte pomalu 

Doslovné hrkání slova za slovem taktéž nevypadá zrovna sebevědomě, spíš tak, že to už chcete mít rychle za sebou. Mluvte proto pomalu, lidé vás budou vnímat. Pokud navíc budete mluvit hluboko, budou polykat každé vaše slovo a budou mu věřit. S pomalým mluvením a hlubokým hlasem budete působit velice sebevědomě, zkuste to. Nebudete působit zbrkle ani tak, že věci máte tendenci odbývat. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *