Jaké jsou léčivé účinky ostropestřce mariánského?

Existuje mnoho bylinek a zázračných trav, které blahodárně působí na lidský organismus. Zaměřme se však nyní na ostropestřec mariánský, který je mezi lidmi opravdu velice oblíbený. Dokonce ho užívaly už i naše babičky, které ho užívaly například v podobě čaje, tablet, kapslí, kapek i olejů. 

Obnovuje funkci jater 

Jednou z nejdůležitějších účinných látek v ostropestřci je silymarin, který obsahuje látky – flavolignany jako je silydianín, silibinin, izosilibinín ausilikristín. Díky jejich obsahu ostropestřec regeneruje buňky jater, podporuje a zlepšuje její funkci. Osvědčil se při léčbě cirhózy a chronické hepatitidy či při otravách houbami a alkoholem. 

Snižuje hladinu krevního cukru 

Vědecké výzkumy potvrdily vliv silymarinu v ostropestřci na snížení hodnot krevního cukru. V průběhu studie, která trvala 4 měsíce, rozdělili vědci pacienty trpících cukrovkou do dvou skupin. První skupina užívala dávku 200 gramů silymarinu třikrát denně. Druhé byla podávána látka s placebo efektem. Po ukončení studie byla u pacientů užívajících silymarin naměřená snížená hladina cukru v krvi. Naopak ve druhé skupině se u pacientů hladina glukózy zvýšila. 

Podporuje činnost mozku a svalů 

Nenasycené mastné kyseliny obsažené v ostropestřec přispívají ke zvýšení mozkové činnosti, snižují krevní tlak a brání ucpávání cév cholesterolem. Tím zajišťují lepší průtok krve cévami a jejich zásobování kyslíkem. Pokud vás trápí atopický ekzém a alergie, účinně pomohou právě mastné kyseliny, které ostropestřec obsahuje. 

Obsah aminokyselin v ostropestřci chrání svalovou hmotu před poškozením a zároveň regeneruje činnost svalových buněk. Díky nim jsou kosti a klouby pohyblivější, pleť hladká a elastická a vlasy pevnější. Účinky flavonoidů v ostropestřci působí antibakteriálně a protizánětlivě při léčbě infekcí trávicích, dýchacích a močových orgánů. Také přispívají ke zvýšené kvalitě cév, dodávají jim pevnost a pružnost. 

Antiseptické, protiplísňové a protizánětlivé účinky silic, které najdeme v ostropestřci pomáhají léčit záněty a infekce průdušek, plic, žaludku, střev, kloubů i kůže. Navíc jejich uklidňující vlastnosti si poradí i s migrénami a podrážděnosti. Ostropestřec vyniká i obsahem vzácných hořčin. Jsou to látky s hořkou chutí, které podporují tvorbu slin, zlepšují pohyblivost střev a celkové trávení a jsou účinné při léčbě gastritidy. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *