Krize v mateřských školách – i zde chybí zaměstnanci!

Sice se Česká republika aktuálně chlubí skvělou ekonomikou, ale bohužel i skvělá ekonomika má své mouchy. Sice koruna posílila, což je fantastické hlavně nyní, kdy se blíží vánoční svátky nebo když jezdíme často nakupovat do zahraničí, ale na druhou stranu je nízká nezaměstnanost. Je to samozřejmě pro ekonomiku skvělé, ale pro zaměstnavatele je to ta nejhorší zpráva. Znamená to totiž, že ti kvalitní adepti a zájemci o práci jsou pryč.

Dneska najdete na každém rohu nebo jen tak někde na billboardu větu, že se hledá do té a té společnosti takový a takový zaměstnanec. Dnes už se nehledají hlavně IT specialisté, ale nyní je sháňka hlavně po i nekvalifikovaných řemeslnících. Těch bohužel na trhu chybí přes 300 tisíc. Bohužel o toto povolání nemá nikdo zájem, což je škoda, protože právě tato profese tím pádem nešťastně upadne.

Nicméně na internetu se taky dočtete, že chybí schopní lídři společností. Je to pravda – bohužel. Lídři se hledají ze všeho nejhůře. Většinou se berou z řad stálých zaměstnanců, ale někdy to bohužel nejde, protože nemáte za daného zaměstnance náhradu, která by tak dobře vykonávala práci jako on.

Nyní chybí lídři nejen v klasických firmách, ale bohužel i v mateřských školách.

Nejsou lídři = konec českých úspěchů?

Česko by jistě bylo ještě na lepší a vyšší úrovni, pokud by se začalo rodit velké množství sebevědomých lídrů. Ti totiž na trhu chybí. Chybí u ředitelů a vedoucích pracovníků hlavně ty vůdcovské vlastnosti a hlavně chuť ostatní rozvíjet. To je velký problém. Jedná se o vlastnosti, které by lídr opravdu měl mít – hlavně, když pracuje s malými dětmi. Ty se musíme neustále snažit rozvíjet a zdokonalovat je v jejich schopnostech, ale bohužel podle aktuálních průzkumů je nemá kdo rozvíjet, nemá se jim kdo věnovat.

Jaká by měla být ředitelka či učitelka v mateřské škole?

Mateřské školy nyní potřebují lidi, kteří mají schopnost organizovat skupinu, kteří dojednávají řešení, kteří se umí vcítit do situace jiných či dokážou porozumět citům. Bohužel takových lidí ubývá, což je pro mateřské školy doslova tragédie. Kdo totiž povede děti a nasměruje je na tu správnou cestu? Učitel či ředitel takové mateřské školy rozhodně nemá povolovat všechno a dovolit, aby děti byly jako z divokých vajec. Bohužel respekt si už ve školce neumí vypěstovat skoro nikdo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *