Krize s řemeslníky. Kolik řemeslníků už chybí na trhu práce?

Česká ekonomika je na tom opravdu skvěle. V nedávné době koruna opět posílila, kdy se stala nejsilnější za posledních několik let. Vůči euru už je koruna na hranici 25,5 korun. Navíc co se týče nezaměstnanosti, tak ta je nejnižší za posledních dvacet let. To je však trochu problém – nejsou tedy lidé. Zaměstnavatelé a lídři různých společností už si nevědí rady. Už není, kde pracovníky nabírat, ale krachovat tedy dobrovolně nechtějí.

Neustále chybí například IT specialistů. Tento problém ale už není až tak žhavý, jak byl před nějakou dobou. Nyní se začínají nabírat do firem kvalifikovaní migranti, kteří většinou mohou dělat to, co se očekává od IT technologa.

Jenže migranti jsou sice kvalifikovaní a mohou pomoct společnostem u těch vedoucích pozicí, ale na druhou stranu není nikdo, kdo by zastal ty klasické, řemeslnické práce. Na trhu dneska chybí rekordní počet řemeslníků. Bohužel ale pro toto řemeslo – zájem ze stran studentů je o obory řemeslnického průmyslu minimální.

Kolik řemeslníků chybí na trhu práce?

Podle aktuálních statistik a údajů chybí na trhu práce více jak 300 tisíc řemeslníků. Počet tedy od začátku léta velice stoupl, bohužel se nyní nemohou najít kvalitní řemeslníci (ale i ti amatérští), kteří by byli dosazeni na potřebné posty.

Krize s řemeslníky je už dlouhodobá záležitost, která ale nejspíše nepovede k slibnému konci. Opravdu se studenti, kteří míří na střední školu nebo na výučné obor, netouží stát řemeslníkem. Možná je to kvůli tomu, že si myslí, že peněz bude málo, ale to je hotový opak – vždyť dneska už tuplem platí přísloví, že řemeslo má zlaté dno.

V jakých oborech se nejvíce poptávají zaměstnanci?

Největší zájem je o sklenáře, kterých je vážně minimum. Dále se hledají i montéři vodovodů a kanalizací, dále taky slévači nebo třeba kováři. Velkou poptávku po zaměstnancích vykazují i obory dlaždičské, klempířské nebo taky pokrývačské. Co se týče trochu netradičních oborů, zájem o pracovníky je i v oborech kameník, kamnář nebo třeba modelář či umělecký keramik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *