Pronajměte si chybějící zaměstnance

Česká republika trpí dlouhodobě nedostatkem pracovní síly. V EU je takových zemí více. Podle statistiky společnosti Eurostat nebylo koncem loňského roku obsazeno víc jak 3 % nabízených pozic a neustále počet volných míst v Česku dále stoupá. Vedle potíží s obsazováním volných míst se také naše firmy potýkají i s mnohem častějšími odchody zaměstnanců. Absolventů, kteří vydrží v práci méně než jeden rok, v ČR přibývá.

Situaci lze ale řešit i jejich pronájmem. Při hledání nových zaměstnanců se firmy nejvíce obracejí na personální agentury, které využívá přes 70 % zahraničních firem a asi 40 % tuzemských. Pronájem pracovních sil je v České republice zcela běžnou formou řešení při nedostatku pracovníků.

Časté změny zaměstnání

Časté změny zaměstnavatele jsou zejména doménou mladé generace. Podle loňského průzkumu provedeného na sociální síti LinkedIn chce asi 30 % mileniálů, tedy lidí narozených v 80. a 90. letech, v současné době změnit práci. Řada společností proto tedy nyní zvažuje, že bude řešit tento nedostatek a jistou přelétavost svých zaměstnanců jejich pronájmem. To ale tak trochu degraduje lidskou sílu.

Agenturní zaměstnávání, tedy pronájem pracovních sil je jednou z alternativních možností. Využívají ji zaměstnavatelé při řešení krátkodobého a dlouhodobého nedostatku pracovníků. Pronájem zaměstnanců je zejména vhodný ve větší výrobě nebo skladu. Nejvíce je využíván právě v oblasti strojírenství, kovovýroby, automobilového průmyslu, logistiky a elektrotechniky.

Dočasné přidělení nepřekročí měsíc

Agenturní zaměstnávání přináší také větší flexibilitu. Zaměstnavateli se sníží také administrativní náročnost, nutnost hledat pracovníky neustále vlastními silami, přitom získá možnost pružně ovlivňovat své počty zaměstnanců a mohou mnohem snáze pokrýt krátkodobé projekty.

Zaměstnanci mohou být v rámci tohoto pronájmu díky personální agentuře navíc přiřazeni k více zaměstnavatelům, což na jednu stranu znamená více pracovních příležitostí, na druhou ale zase neustálou nejistotu. Průměrná délka dočasného přidělení zaměstnance je nyní do jednoho měsíce. Podle zákoníku práce by délka tohoto přidělení neměla překročit 12 měsíců. Pokud o prodloužení požádá zaměstnanec, je možné dobu pronájmu prodloužit. Řada společností využívá pronájem i jako zkušební dobu na prověření schopností zaměstnance.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *