Rodinné podnikání dnešní doby

Pokud máte v rodině obchodního a podnikatelského ducha je velká škoda toho nevyužít.

Vztahy

Nejdůležitější je vyjasnit si vztahy. Mít rodinný podnik není sranda. V momentě kdy se nedaří, je jednodušší, když máte pod sebou cizí zaměstnance než svou vlastní rodinu. Šéfovat například svému synu a podobně, není moc snadné.

Rozdělení rolí

Naopak, pokud víte, kdo je na co šikovný a dokážete si rozdělit role, máte vyhráno. Přeci jen, mít rodinný byznys je levnější než platit cizí zaměstnance.

Dříve X dnes

Dříve to bylo běžné, nebo jak se říká „moderní“, na vývěsním štítu „Otec a syn“ nebo například „Pekařství Pelikán a syn“. Bylo velmi běžné, že řemesla či dovednosti učily rodiče své děti a ty poté převzali rodinné živobytí. Postupně se to předávalo z generace na generaci.

Dnes to není již tak viditelné, ale stále je to „moderní“. Například vedete-li restauraci, je výhodné mít provozní třeba svou ženu a jako barmany či servírky své vyspělé ratolesti.

Finance X rodinné vztahy

S ekonomického hlediska, je to velmi výhodné. Avšak uvažte, že pokud se pustíte do rodinného byznysu, budete převážně řešit jen práci a na soukromí a osobní život s rodinnou již tolik času nebude. Byzyns je dítě, o které je třeba se neustále starat a udržovat ho v chodu.

Předání firmy

Chystáte-li se jednou svůj byznys předat svým dětem, přinášíme pár rad, jak na to:

  • Zasvěcení a trénink – ukažte svým dětem, jak takový byznys funguje a nechte je, aby vám pomáhali
  • Nechte je se spálit – není vhodné neustále své děti vodit za ručičku, ukažte jim, že své místo si musí zasloužit a není to jen o to, že jim něco spadlo do klína
  • Opravdový odchod – důležité je, že když odejít chcete, udělejte to, nenechávejte stín za zády vašich dětí, není nic horšího, než když dítě ví, že vždy po něm budete vše žehlit a když se něco stane, vy to spravíte, musí být samostatný
  • Realita X představy – nechtějte po nich nemožné, vždy musíte mít pouze reálná očekávání, předejte tak velkému zklamaní na obou stranách
  • Dědičnost X odkup – pokud dítě firmu zdědí, pak je to uzavřené, avšak máte-li možnost si to promyslet, zvažte prodej nikoli darování firmy. Váš následovník bude vědět, že nic není zadarmo – ani rodinné zlato.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *