Špatně se vám usíná? Víme, co pomůže

Máte problém se spánkem? Špatně se vám usíná? To je problém, který je třeba co nejdříve vyřešit. Důvodem je to, že spánek ke svému životu zkrátka potřebujeme. Během něj odpočívá nejen náš mozek, ale také naše tělo. Pokud vám nepomáhá už ani počítání oveček, je třeba vyzkoušet něco jiného. Ale co? 

Existuje mnoho tipů a rad, jak zahnat problémy se spánkem. Pokud patříte k lidem, kteří špatně usínají, určitě jste už zmíněné počítání oveček vyzkoušeli stejně jako meduňkový čaj před spaním nebo příjemnou hudbu pouštěnou do uší. Možná jste ale nevyzkoušeli vědecky podložený tip, který problém s usínáním hned zažehná.  

Zkoušeli jste horkou vanu? 

Podle vědců je nejlepší na usínání horká vana nebo sprcha, která by měla proběhnout hodinu nebo dvě hodiny před spaním. Právě horká sprcha nebo vana má skvělý vliv nejen na kvalitu spánku, ale také na samotné usínání.  

Proč pomáhá právě horká sprcha nebo horká vana? 

Ptáte se, proč je horká sprcha či vana tak efektivní? Proč právě horká vana nebo sprcha zažehnává problém s usínáním? Pokud se naložíte do vany zhruba devadesát minut před ulehnutím, dojde ke stimulaci vnitřních cirkadiálních hodin. Tělo se posléze bude postupně efektivně ochlazovat. Jelikož přijdete rozehřátí (ideální teplota sprchy či vany by měla být čtyřicet až třiačtyřicet stupňů Celsia), po příchodu do chladné ložnice (kde se teplota pohybuje kolem patnácti až osmnácti stupni) dojde ke zpomalení metabolismu. Tělo tak bude připraveno na kvalitnější a lepší spánek, navíc usnete rychleji. 

To samé funguje i ve chvíli, kdy chcete svému tělu dopřát odpolední, několika minutový odpočinek, ale nejde vám usnout. Skočte si do horké sprchy na pár minut a pak si hoďte plánovaného šlofíka! Je to daleko lepší, než kdybyste dlouhé hodiny počítali ovečky nebo vynakládali nějakou činnost kvůli unavení se. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *