Věděli jste, že lilek prospívá zdraví? Jaké jsou jeho účinky?

Do svého jídelníčku bychom měli podle odborníků přidat více zeleniny, kterou je ostatně možné konzumovat během jakékoli části dne, což se třeba o ovoci říct nedá. Ovoce by se mělo zásadně konzumovat jenom během dopoledne, jelikož obsahuje cukry, které bychom později jen těžce shazovaly. Pokud nevíte, jakou konkrétní zeleninu přidat do svého jídelníčku, doporučujeme se zaměřit na lilek. I když ho ne každý má rád, má skvělé účinky.  

Lilek pěstujeme na zahradě, ale jelikož není tak oblíbený, není pěstován ve velké míře. Mnozí lidé se ho spíše bojí ochutnat, i když je svým vzhledem velice sympatický. Pokud patříte k lidem, kteří tento tmavě fialový plod doposud neochutnali, zkuste ho. Když zachutná, budete mít, čím vyplnit váš zdravý jídelníček.  

Prozraďme si však několik účinků lilku, o kterých jste možná neměli tušení.  

Lilek je ideální při hubnutí 

Pakliže se snažíte zhubnout, nezvažovali jste, že byste do jídelníčku zařadili lilek? Lilek je totiž ideálním pokrmem při hubnutí, jelikož obsahuje spoustu vlákniny a lze ho pojídat vlastně bez omezení. Neobsahuje totiž žádný tuk a ve sto gramech bychom našli jenom pětatřicet kalorií, což je skutečně málo. Obsahuje mimo jiné i draslík a celou řadu tělu prospěšných minerálů a prvků.  

Lidek pro čistější játra 

Lilek je také skvělý proto, že čistí játra. Ovšem čistí nejen játra, ale také celý organismus. Může za to právě jeho složení, nachází se v něm totiž vitaminy B a C, dále pak zmiňovaná vláknina.  

Lilek jako prevence rakoviny 

Rakovina je v České republice onemocnění, které se bohužel řadí k nejčastějším příčinám úmrtí. Abyste jí předcházeli, vyplatí se jíst lilek. Kromě toho ničí ledvinové kameny, má močopudné účinky, taky příznivě ovlivňuje mozkové buňky a zlepšuje kondici člověka. Jeho dalším plusem je upravení hladiny krevního tlaku nebo úleva při problémech se zácpou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *