Výhody a nevýhody financování bankou a investorem

Mít vlastní podnikání je skvělé, ale je pravdou, že se člověk může dostat do situace, kdy nemá peníze na další rozkvět firmy či na inovování výroby a nákup strojů. V takovém případě přemýšlí nad tím, jak svůj vzkvétající byznys má financovat, kde sehnat peníze na další rozvoj. Podnikatelé se dnes zaměřují na dvě možnosti, a sice na půjčku u banky nebo na investora. Jak banka, tak investor by je mohli dostat z prekérní situace a mohli by jim pomoct v dalším rozkvětu. Jenže co je lepší možnost? 

Samozřejmě existuje ještě mnoho dalších možností, jak financovat svůj rozkvétající byznys. Je tu rodina a přátelé, které můžeme požádat o pomoc. Je tu možnost i ta, že počkáme s další inovací a rozkvětem. Ovšem banky a investoři jsou způsob, jak dosáhnout rozkvětu firmy velmi brzy. Oba způsoby financování podniku však mají své výhody i nevýhody.  

Výhody a nevýhody financování bankou 

Co se týče výhod podnikatelských půjček, jedná se o důvěryhodný zdroj financí. Na druhou stranu je tu riziko, že se budou měnit úroky s plynoucím časem. Je tu také jistota poplatků, které budou účtovány za pozdní splácení či za podobné prohřešky vůči smlouvě, kterou jste uzavřeli s bankou.  

Dalo by se říct, že půjčky od bank jsou v mnoha směrech nepředvídatelné. Také jste na bankách závislí a jen ony udávají, jak bude spolupráce vypadat či jak se to s ní bude vyvíjet dál.  

Výhody a nevýhody financování investorem 

Když si však vypracujete skvělý podnikatelský plán, když oslníte nějakého investora, i ten vám může pomoct. Výhodou je to, že nemusíte nikomu nic splácet, neexistují úroky. Ale samozřejmě i tato spolupráce či tento způsob financování má své proti. Úskalím je i to, že se jedná o jeden velký kompromis. Investoři na základě domluvy mohou zasahovat do vývoje firmy, mohou se rozcházet ve vizích do budoucna, investor často může zasahovat i do rozhodovacího procesu.   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *