Co všechno si lze představit pod pojmem “bezpečnost a ochrana zdraví při práci”?
Bezpečnost práce a ochrana zdraví při práci. Znáte tento pojem? Pravděpodobně ano. Je totiž známý jak ve světě podnikatelů, tak ve světě zaměstnanců. Obě dvě skupiny občanů totiž musí dodržovat jednotlivé požadavky, které se pod zmiňovaným pojmem nachází. Zatímco někteří přistupují k dodržování povinností opravdu zodpovědně, jiní riskují to, že jim jednoho dne bude udělena pokuta sahající až do výše dvou milionů korun. A přitom by stačilo jediné – využít pomocnou ruky firmy Extéria, která se na BOZP a také na PO zaměřuje. Pokud chcete s firmou spolupracovat, ale ještě si jí nejste úplně jistí, doporučujeme se mrknout na internet. Jsou tam k dohledání recenze a reference plné zkušeností stávajících i dřívějších klientů.
Ať už se rozhodnete povolat zmiňovanou firmu na pomoc nebo nikoli, je dobré vědět, co všechno si lze pod pojmem “bezpečnost a ochrana zdraví při práci” představit.
Do BOZP spadá celá řada oblastí a problematik
Jen málokdo si uvědomuje, že BOZP – to je celá řada oblastí a problematik. Kupříkladu mluvíme o managementu rizik čili o vyhledávání a vyhodnocování rizik při práci. Hovoříme konkrétně o kategorizaci prací, od které se odráží veškerá následná opatření.
Také sem spadají i technické a organizační požadavky na pracovní prostředí, kam spadá také organizace práce a požadavky na pracovní postupy. Součástí pojmu je i zajištění bezpečnosti technických zařízení nebo zajištění pracovnělékařských služeb.
Co dalšího spadá do BOZP?
Tím však výčet toho, co všechno spadá pod zmiňovaný pojem “bezpečnost a ochrana zdraví při práci” spadá. Kupříkladu sem spadají také. bezpečnostní značení, signály, dále také ergonomie. Spadá sem i pracovní úrazovost a nemoci z povolání nebo poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (spadají sem třeba mycí prostředky, čistící a dezinfekční prostředky či ochranné nápoje a podobně).