S čím se musíte poprat, když nastoupíte do nové práce?

Jelikož je dnes nabídka práce tak široká, bohatá a rozmanitá, nemůžeme se divit tomu, že lidé mění svá povolání. V současné době je to jakýsi trend, který si zamilovali především mladí lidé, kteří chtějí za svůj život zkusit co nejvíce. Nová práce však nepřináší jenom nové zkušenosti, ale přináší taky kupu nových starostí, s nimiž se musíte na začátku poprat. Pokud přesně nevíte, co vás čeká, přinášíme vám seznam několika věcí, s nimiž se musí poprat skutečně každý člověk v novém zaměstnání.

Když přijdete poprvé do práce, musíte se registrovat na personálním oddělení. Nesmíte si zapomenout doklady, to by byl velký průšvih. Většinou je nutný doklad totožnosti, tedy konkrétně občanský průkaz nebo případně pas. S řidičským průkazem bohužel nepochodíte. Potřebná je i kartička pojištěnce, z níž se seberou údaje pro zdravotní pojišťovnu.

Poté dojde k podepsání pracovní smlouvy, kam doplníte číslo svého bankovního účtu, kam vám bude každý měsíc přicházet výplata.

Co vás čeká dál?

Během prvních dnů v práci vám bude nařízena kontrola lékařem, který usoudí, jestli jste nebo nejste schopní práce v dané firmě. Lékařská prohlídka nebývá jako klasická preventivní prohlídka, většinou doktora zajímá váš zrak, alergie, krevní tlak či podobné údaje, které mohou ovlivnit výkon vaší práce. Za tuto prohlídku se platí pětistovka, zaměstnavatel vám ji samozřejmě proplácí, ale většinou až po uplynutí zkušební doby.

Poté vás čeká seznámení s kolegy a seznámení s každodenní rutinou, které najednou budete součástí. Při ní se může stát, že zjistíte, že pro vás práce není. Co dělat v takovém případě?

Zkušební doba je spásou

Pokud během prvních tří měsíců zjistíte, že práce pro vás není vhodná, že netoužíte být součástí takového kolektivu, jednoduše podejte výpověď. Během tříměsíční zkušební doby můžete podat výpověď kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu, který nemusíte uvádět. Můžete dát výpověď ze dne na den nebo z hodiny na hodinu, záleží na vás. Netrápí vás žádná dvouměsíční výpovědní lhůta ani nic podobného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *